Opisz linię brzegową afryki

Pobierz

Położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki.. Afryka, w zdecydowanej większości, jest kontynentem wyżynnym.Ponieważ występują wahania poziomu wody w zbiorniku (np. spowodowane pływami), przebieg linii brzegowej ulega zmianie - stąd też przyjmuje się (np. na mapach) linię brzegową umowną odpowiadającą średniemu poziomowi wody.. Jej powierzchnia wynosi około 30 milionów km 2.. Search Help in Finding Linia brzegowa Europy - Online Quiz VersionAzja: Kraje - Testy geograficzne: Seterra jest darmowym quizem geograficznym, który uczy Cię krajów, miast i innych obiektów geograficznych z całego świata.Na tej stronie znajdziesz zbiór map (takich jak np. mapa polityczna, mapa fizyczna, mapa stref roślinności, mapa gęstości zaludnienia, mapa występujących grup etnicznych, mapa stref klimatycznych, mapa surowców mineralnych, mapa podziału kolonii według krajów.. Hasło programowe: Kontynenty i wybrane państwa.. pokaż więcej.. występowanie tajgi .. A. przewaga wyżyn .. Linia brzegowa Afryki jest słabo rozczłonkowana.. Granica między Europą i Azją biegnie w większości lądem -wschodnim podnóżem Uralu oraz północnym podnóżem Kaukazu.. Tylko tyle znalazłam, ale powinno wystarczyć.. symetryczny rozkład stref klimatycznych D. występowanie rozległych kotlin E. słabo rozwinięta linia brzegowa F. występowanie najwyższych gór świata 2.Przykłady słabo i dobrze rozwiniętej linii brzegowej możemy wziąć patrząc na obydwie Ameryki..

Kontynent Afryki ma wyrównaną, czyli słabo rozwiniętą linię brzegową.

Kontynenty i wybrane państwa.. Ameryka Północna ma dobrze rozwiniętą linię brzegową to znaczy,że posiada wiele wysp,półwyspów,zatok itp. Ameryka Południowa posiada małą ilość wysp,półwyspów,zatok itp,więc jej linia brzegowa jest słabo rozwinięta.Charakterystyczną cechą ukształtowania poziomego Afryki jest bardzo słabo rozwinięta linia brzegowa.. Przedmiot: Geografia Poziom: III etap edukacyjny Udostępnił: Danuta Borzecka ()Kontynent afrykański jest słabo rozczłonkowany.. W jego obrębie znajduje się zaledwie jeden duży półwysep - Somalijski - oraz jedna duża wyspa - Madagaskar.. Małe rozczłonkowanie kontynentu.. Typy wybrzeży są mało .Opisz: linia brzegowa Azji.. Niewiele jest tam wysp, półwyspów i zatok.. Największa liczba zatok, wysp, półwyspów i mórz przybrzeżnych występuje na wybrzeżu wschodnim.Położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki.. Spis treści1 Mapa Afryki2 Mapa fizyczna3 Mapa polityczna Afryki4 Mapa gęstości ludności5 Mapa gęstości ludności z .Czy linia brzegowa Afryki jest dobrze rozwinięta?, W ilu procentach Afryka składa się z wyżyn?, ile wynosi powierzchnia Afryki?, Opisz kilkoma słowami jeden z klimatów Afryki, Podaj 3 powody, dla których warto wybrać się do Kenii, Dlaczego w Afryce jest niedożywienie i głód?, Czy każdy obywatel Afryki ma problemy z głodem i czystą wodą do picia?, W około ilu językach .Rozpoznaj opisane obiekty geograficzne które wchodzą w skład Lini brzegowej Europy..

Azja ma bardzo długą (około 62 800 km) i dobrze rozwiniętą linię brzegową.

Od największego kontynentu - Azji oddziela ją Kanał Sueski położony na terenie Egiptu, natomiast od Europy - wąska Cieśnina Gibraltarska.Linia brzegowa Afryki ma długość 30,5 tys. km (krótszą ma tylko Ameryka Południowa i Australia), co oznacza, że kontynent jest bardzo zwarty (w stosunku do powierzchni), a linia brzegowa jest bardzo słabo rozwinięta.. Jedynym większym półwyspem jest Półwysep Somalijski na wschodnim wybrzeżu.Afryka - drugi pod względem powierzchni kontynent, zajmujący ok. 1/5 powierzchni lądów na Ziemi.Całkowita jego powierzchnia wynosi około 30 368 609 km 2.Słabo rozwinięta linia brzegowa, przybrzeżne wyspy to ok. 5% powierzchni.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Podaj ich nazwy Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.. Kontynent afrykański otoczony jest przez wody Oceanu Atlantyckiego oraz Indyjskiego.Czy linia brzegowa Afryki jest dobrze rozwinięta?, W ilu procentach Afryka składa się z wyżyn?, ile wynosi powierzchnia Afryki?, Opisz kilkoma słowami jeden z klimatów Afryki, Podaj 3 powody, dla których warto wybrać się do Kenii, Dlaczego w Afryce jest niedożywienie i głód?, Czy każdy obywatel Afryki ma problemy z głodem i czystą wodą do picia?, W około ilu językach .urozmaiconą linię brzegową o długości około38 tysięcykm..

Kontynent charakteryzuje się dużą zwartością i ma słabo rozwiniętą linię brzegową.

Afrykę od zachodu oblewa Ocean Atlantycki.. Wewnątrz lądu jest wiele pęknięć i rowów tektonicznych.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Można więc powiedzieć, że Afryka jest kontynentem zwartym.Pozostałe wschodnie wybrzeża Afryki oblewa Ocean Indyjski, a całe zachodnie - Ocean Atlantycki.. Afryka ma trzykrotnie większą powierzchnię niż Europa, ale linia brzegowa tego lądu jest krótsza.. Wyspy stanowią zaledwie 2% powierzchni, a największe z nich, to: Madagaskar, Maskareny, Komory, Wyspy Kanaryjskie, Sokorta oraz Wyspy Zielonego Przylądka.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Środowisko przyrodnicze Afryki 1.. Czynniki wpływające na proces depopulacji wsi.Linia brzegowa Afryki jest krótsza niż Europy.. km) nie jest zbyt urozmaicona.. Świadczy o tym współczynnik rozwinięcia linii brzegowej, który wynosi jedynie 1,6, podczas gdy ten sam współczynnik dla Europy osiąga wartość 4,6.. 2% powierzchni stanowią góry powyżej 2000 mnpm.. Świadczy to o zwartości lądu.Warunki geograficzne dla transportu w Afryce są niekorzystne.. Charakterystyczną cechą ukształtowania poziomego Afryki jest bardzo słabo rozwinięta linia brzegowa..

W porównaniu z innymi kontynentami, na przykład Europą i Azją, Afryka ma słabo rozwiniętą linie brzegową.

Skreśl informacje, które nie dotyczą środowiska przyrodniczego Afryki.. Jej powierzchnia wynosi 30,3 mln km².. Jej długość wynosi około 30,5 tys. km.. 14 kwietnia 2018 1 Likes.. Linia brzegowa Afryki ma długość 30,5 tys. km - kontynent jest bardzo zwarty w stosunku do powierzchni.. Ponad połowa powierzchni > 300 mnpm.. Zakres treści: położenie, linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Afryki.. Oddziela ono Afrykę od Europy.. Dzięki temu wiele obszarów w Azji ma bezpośredni dostęp do mórz.. Niespełnatrzykrotnie .. Morze Śródziemne oddziela Europę od Afryki.. Odnogą Oceanu Indyjskiego jest Morze Czerwone (2), omywające wybrzeża Afryki od północnego wschodu i oddzielające ją od Półwyspu Arabskiego Azji.. Afryka ma trzykrotnie większą powierzchnię niż Europa, ale linia brzegowa tego lądu jest krótsza.. Jest to kontynent wyżyny.. Świadczy to o zwartości lądu.. Ważnym elementem rzeźby terenu, charakterystycznym dla Afryki, są kotliny, np.Republika Południowej Afryki jest krajem, w którym znajdą coś dla siebie zarówno górscy piechurzy, jak i amatorzy plażowania, ze względu na specyficzne ukształtowanie tego kraju, gdzie linia brzegowa ma ponad 2500 km, a potężne bloki skalne wyłaniają się wprost z oceanicznych fal.Afryka jest po Azji drugim pod względem wielkości kontynentem.. Długość jego linii brzegowej wynosi 30,5 tys. km.. Mało miejsca zajmują półwyspu i wyspy.. PS Nie wiedziałam, że masz konto na zapytaj.com :p.. Kontynent tworzy zwartą bryłę.. Cel ogólny: Poznanie charakterystycznych cech położenia, linii brzegowej i ukształtowania powierzchni.Afryka jest, po Azji, drugim pod względem wielkości kontynentem.. Największym półwyspem Afryki jest Półwysep Somalijski (pso), leżący w środkowo-wschodniej części kontynentu.Linia brzegowa Afryki mimo że długa (30,5tys.. Wyróżnia się dwa rodzaje linii brzegowych: urozmaicona (np. linia brzegowa Europy, Azji); słabo rozwinięta (np. linia brzegowa Afryki).Scenariusz lekcji geografii w pierwszej klasie gimnazjum.. Tylko 2% powierzchni Afryki stanowią Wyspy, z których największą jest Madagaskar..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt